Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
top
logo

Zostało -2571 dni

Strona główna Konferencja 2009
Konferencja 2009 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 07 sierpnia 2008 09:30

Współczesne metody pracy socjalnej.

Od teorii do praktyki.

Toruń 22-23 kwietnia 2009

 

Jak łączyć teorię z praktyką,

czyli sprawozdanie z konferencji ''Współczesne metody pracy socjalnej''

W dniach 22-23 kwietnia 2009 roku Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Toruniu zorganizowało konferencję pt. ''Współczesne metody pracy socjalnej''. Konferencja odbyła się w sali konferencyjnej hotelu Filmar. Tematyka spotkania była szeroka, a dwuwymiarowy charakter referatów pozwoliły znacznie poszerzyć wiedzę i umiejętności. Organizatorzy zaproponowali słuchaczom bowiem szczególnie interesującą formułę, w której każda z przedstawionych metod omawiana była z perspektywy teoretyka - badacza, ale też uzupełniona była referatem praktyka, pracującego właśnie tą metodą. Dzięki temu uzyskaliśmy pogłębiony obraz problemów i sposobów ich rozwiązywania.

Do udziału w dwudniowej konferencji jako uczestników zaproszono nauczycieli Kolegiów Pracowników Służb Społecznych z całej Polski, pracowników socjalnych oraz wszystkie inne osoby zainteresowane tematyką pracy socjalnej z racji swego zawodu lub wykształcenia. Dopisali też toruńscy studenci Kolegium, którzy nie tylko aktywnie pomagali w organizacji, ale też spędzali czas, słuchając referatów. Z kolei referentami były wybitni znawcy prezentowanych metod, nierzadko zaś jedynymi w kraju lub w okolicy.

Jako pierwszy w dniu 22 kwietnia 2009 r. wystąpił dr Jacek Szczepkowski, kierownik Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Toruniu, który jest równocześnie pracownikiem Wydziału Nauk Społecznych UMK w Toruniu. Poznaliśmy dzięki temu metodę skoncentrowaną na rozwiązaniach, która promuje pracę z klientem bazującą na jego zasobach i mocnych stronach. Dzięki wsparciu studentów UMK, mogliśmy uczestniczyć w ćwiczeniu, prezentującym założenia metody. Tym samym udało się przeanalizować na najważniejsze zasady metody na przykładach wykonywanych ćwiczeń.

Równie ciekawe i inspirujące było wystąpienie p. Jarosława Przedperskiego z Fundacji ''Nadzieja dla rodzi''. Omówiona została kolejna metoda, czyli konferencja grupy rodzinnej. Jest to innowacyjna i jak przekonywał J. Przedperski-wyjątkowo skuteczna metoda pracy z rodziną w jej szerokim ujęciu, albowiem angażuje ona bliższą i dalszą rodzinę do pomocy w rozwiązaniu problemu.

Jako ostatnia w tym dniu referat wygłosiła dr Małgorzata Szpunar, nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Gdańskiego i KPSS w Toruniu. Mówiła o nowym wymiarze pracy socjalnej, tj. o superwizji, jako o metodzie usprawniającej pracę z klientem. Teoretyczny wywód wsparł zaś swoimi refleksjami z prowadzonych działań superwizyjnych dr J. Szczepkowski.

W drugim dniu konferencji odbyły się zaś dwa panele poświęcone metodom pracy socjalnej. Pierwszy, poprowadzony przez p. Krystynę Pietrasińską, z firmy Excellence Consulting Pietrasińscy sp. j, dotyczył modnej ostatnio metody coachingu. Poza przedstawieniem teoretycznych założeń, pokazano praktyczne wykorzystanie coachingu do programu aktywizowanie osób bezrobotnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Jako ostatnia została omówiona metoda organizowania społeczności lokalnej. Teoretyczną podbudowę bardzo ciekawie przedstawiła p. Ludmiła Isbrand-Bartczak, nauczyciel KSPP w Toruniu. Praktyczną stroną zagadnienia było zaś pokazanie znaczenia metody w pracy z grupami zagrożeniem społecznym na przykładzie programu MOPR w Toruniu - ''Winnica''.  Film i wnioski z programu przedstawiła starszy pracownik socjalny p. Małgorzata Błaszkiewicz.

Każdy z paneli, równie interesujący i kształcący, kończył się zawsze otwartą dyskusją, w której można było zadać pytania prowadzącym i referentom. Wpłynęło to na miłą i bezpośrednią formę przekazywania nie zawsze łatwych treści uczestnikom konferencji, którzy mogli się dowiedzieć więcej. Dyrektor KSPP p. Beata Rataj uroczyście zamknęła konferencję, zapraszając do dalszej współpracy i organizowania wspólnych inicjatyw.

Anna Kola

Poprawiony: wtorek, 16 marca 2010 14:03
 
Sobota 24 czerwca 2010r. Danuty, Jana, Janiny
15.jpg
Czy podoba Ci się ta strona?
 
BIP

bottom
top

Najświeższe

Popularne


bottom

Darmowy Hosting CBA.PL Designed by: Free Joomla 1.5 Theme, linux hosting. Valid